Dom

Pomoce dla osób niepełnosprawnych. Czy trudno jest przekształcić dom?

0

Osoba niepełnosprawna zwykle potrzebuje przydatnych usprawnień, by móc być samowystarczalną i co najważniejsze móc samej stawiać czoła zwykłej codzienności. Wychodząc z mieszkania zazwyczaj ma przy sobie najbardziej przydatne i podstawowe pomoce, które zazwyczaj nie dają stuprocentowego bezpieczeństwa. W jaki sposób przygotować mieszkanie, aby było miejscem, w którym można czuć się pewnie?

Projektowanie lokum dla osoby niepełnosprawnej.

W zwyczajnych sytuacjach możemy nie zdawać sobie sprawy, jak bardzo odrobinę rozbudowane framugi w drzwiach, niższe i dłuższe schodki, a nawet włączniki światła w dopasowanym położeniu ułatwiają codzienne obowiązki. Już podczas planowania budowy oraz rozmów z architektami możemy przesunąć drzwi, tak aby szybko i sprawnie dobudować podjazd dla wózków, dobrze byłoby zmienić kilka pokoi dzięki temu tworząc przestronną przestrzeń. Przestronne miejsce to praktycznie mniej rzeczy do ominięcia podczas poruszania się, a jednocześnie więcej swobody do manewrowania wózkiem oraz chodzikiem. Szafy mogą być niższej wysokości niż standardowe w sklepach, a sanitariat łazienkowy zazwyczaj można montować w taki sposób, żeby osoba niepełnosprawna mogła sama zatroszczyć się o swoją higienę. W dzisiejszych czasach obecne są także rzeczy pomagające osobie niepełnosprawnej w codziennym działaniu, i które z gustem możemy wkomponować do wnętrza, tak by nie wyglądało ono, jak mieszkanie osoby z problemami w poruszaniu się.

Stołek pod prysznic w zestawie z barierką – bezpieczna kąpiel.

Osoba niepełnosprawna czy tylko chwilowo niepełnosprawna (np. przez operację albo kontuzje) bardzo często potrzebuje od kogoś pomocy. Wszyscy są świadomi, iż ta osoba potrzebuje pomocy również w łazience, a jednak przyznajmy szczerze – wielu z nas odczuwa dyskomfort, w sytuacji, w której ktoś z rodziny idzie z osobą niepełnosprawną do toalety. Pobyty w toalecie najczęściej mają związek ze swojego rodzaju intymnością. To ważne, aby osoba mająca problemy z poruszaniem się mogła się sama załatwić i wziąć prysznic. Także osoba przykuta do wózka, za to wyposażona w odpowiednio dobrany stołek pod prysznic, poręcz oraz niegłęboki prysznic będzie umiała radzić sobie bez pomocy z zewnątrz. Zupełnie podstawowe akcesoria, jak stołek pod prysznic i drążki do trzymania, przydają się nie tylko osobie niepełnosprawnej, ale również seniorom i kobietom spodziewającym się dziecka. Dają swobodę, pomagają swobodnie usiąść i wstać. Dają możliwość umycia włosów albo schylenia się w swobodnej pozycji do ziemi.

Pokój osoby niepełnosprawnej

Sypialnia powinna być przestrzenią, którą kojarzymy głównie z odpoczynkiem. Warto by łóżko było dobrane do potrzeb osoby mającej problemy z poruszaniem się, po to by nawet w ciągu dnia, w sytuacji braku możliwości pomocy kogoś z rodziny, potrzebujący mógł się samodzielnie wygodnie położyć oraz odpocząć. Można zakupić łóżko z całkowitą regulacją za pomocą małego pilota. Pamiętaj, że osoba z problemami z poruszaniem się będzie miała problem, żeby wygodnie poprawić swoją poduszkę pod głową czy wałek pod inną częścią ciała. Segmentowa regulacja gwarantuje możliwość podniesienia i opuszczenia dowolnej części ciała. Do tego, jeżeli osoba porusza się na wózku, góra łóżka musi znajdować się na wysokości wózka. Przez to chory bez pomocy może w każdej chwili przesiąść się z wózka do łóżka, a także odwrotnie.

Woda wodorowa – czy faktycznie poprawia zdrowie?

Previous article

Prosty sposób na uzyskanie oszczędności podczas zakupu artykułów kempingowych

Next article

You may also like

Comments

Comments are closed.

More in Dom