Zdrowie

Jak wygrać z hemoroidami?

0

Przypominając o hemoroidach mamy na myśli przypadłość, która zaniedbana niechybnie kończy się się pod skalpelem chirurga. Często pojawienie się symptomów są skutkiem zaniedbania aktywności ruchowej i nieodpowiedniej diety. Co pomaga rozpoznać chorobę i czym się kierować, aby osłabić ból zdecydowanie i skutecznie?

Hemoroidy – co o nich wiemy?

Kłopot rodzi się, gdy powstają nieduże zgrubienia krwawnicze zlokalizowane w okolicy odbytu, przyciskane w trakcie wypróżnianaia do ściany jelita. Fizjologicznie sprawne ścianki pełnią funkcję izolacyjną, lecz ulegające naciskowi mogą brzęknąć i może to doprowadzić do zagrożenia uszkodzeniem okolic odbytu. Innym problemem jest krwawienie, gdy żylaki wychodzą na zewnątrz i otwierają się.

Skąd się dowiedzieć, że masz hemoroidy?

Trudno nie zorientować się i nie poczuć, że coś jest nie tak. Silne swędzenie, pieczenie, a także poczucie oslabiającego wypychania po raz pierwszy przychodzi przy wydalaniu stolca. W niektórych przypadkach rozpoczyna się od palącego bólu w odbycie – może go spowodować zakrzep na rozwijających się zmianach chorobowych, stan zapalny lub uszkodzenie zgrubienia.

Metody walki wymagają zdiagnozowania przyczyn

Najkrótszą drogą do nabycia choroby jest dominacja pozycji kanapowej i zerowa sprawność ruchowa. Oprócz tego pojawieniu się problemów z żylakami odbytu sprzyja regularne trenowanie dyscyplin, to np. biegi długodystansowe, jazda na rowerze czy jeździectwo. Kolejnym powodem pojawienia się żylaków odbytu są częste, przewlekłe komplikacje z zatwardzeniem. Nie lekceważ ich, ponieważ zwiększony nacisk na ścianki jelita jest powszechnym powodem rozwoju hemoroidów.

Weź sprawy w swoje ręce…

Po piersze – należy postaić na zdrowszy tryb życia. Poprawa własnej kondycji fizycznej oraz ograniczenia i zmiany w kuchni (np. zero czekolady i warzywa na topie). Powstawaniu żylaków w okolicy intymnej sprzyjają też używki, zatem idą w odstawkę mocniejsze wersje alkoholu czy kawy. Zwróć uwagę na nawodnienie i wypijaj minimalnie 2L wody co dzień. Postrzymaj marsz w stronę nadwagi i długiego siedzenia. Zaleca się też częste załatwianie się, bowiem postrzymywanie wypróżniania na siłę może prowadzić do bolesnych zaparć.

Leczenie – muszą pokazać się objawy

Przeważnie leczy się hemoroidy objawowo. Bez większego zachodu można sięgnąć po czopki propolisowe, kremy i maści, które likwidują swędzenie i bolesność. Jeśli hemoroidy są duże i uporczywe, rozwiązanie przynoszą inne sposoby. Mamy tu na myśli procedury np. obkurczanie lasrem, mrożenie, a w najcięższych przypadkach chirurgiczne usunięcie hemoroidów.

Gdy Twój malżonek pije…

Previous article

Wyposaż jadalnię w stół z najwyższej półki

Next article

You may also like

Comments

Comments are closed.