Rodzina

Komu przysługuje nieodpłatna pomoc prawna

0

Życie pisze różne scenariusze. Bywa że zajdzie potrzeba skorzystania z porady prawnika, czy nawet udania się na drogę sądową. Nikt raczej nie cieszy się z tej sytuacji, ale zdarza się, że sytuacja przymusza nas do radykalnych rozwiązań.

Nie bardzo wiadomo, co zrobić, gdy wystąpi brak finansów na usługi biura prawnego. Takie wizyty nie należą do najtańszych i brak pieniędzy może nieusuwalną barierą, aby rozwiązać jakiś konflikt. W pierwszych dniach roku 2016 pojawiła się dla niektórych osób furtka, dzięki której po spełnieniu pewnych warunków klienci mogą spotkać się z adwokatem bez uiszczania żadnej opłaty.

Gdzie można uzyskać poradę prawną?

Na odstawie dokumentu z 5 sierpnia 2015 r. organy samorządowe udostępniły swoje lokale dla radców prawnych, adwokatów oraz w szczególnych przypadkach dla aplikantów adwokackich i radcowskich, którzy będą udzielać bezpłatnych porad prawnych. Do dziś mamy w kraju grubo ponad 1000 takich miejsc, czyli są one już w każdym powiecie. Łatwo je odszukać – odpowiednie okno wyszukiwania, np. Google – „adwokat Kraków” w ciągu kilkunastu sekund można odnaleźć darmową usługę prawną.

Komu przysługują darmowe konsultacje?

Niestety nie są one dostępne dla wszystkich, którzy nawet obiektywnie nie zarabiają dużo. Pierwszym kryterium musi być uprzednie przyznanie świadczeń socjalnych przez instytucje samorządowe. W usługi prawne bez opłat zostali włączeni posiadacze karty dużej rodziny oraz weterani. Innym typem spełnienia warunków będzie pomoc dotkniętym przez naturę – ofiarom klęsk żywiołowych czy katastrof cywilizacyjnych.

Nie można także przeprowadzić porady w każdym przypadku – rozmowy dotyczą w dużej mierze tego, z czym są związane sprawy spadkowe, ale nie przysługują prawu gospodarczemu, dewizowemu, celnemu i handlowemu.

Czego może dotyczyć wsparcie?

Na początek dostaniesz informację z podsumowaniem aktualnego stanu prawnego Twojej sprawy oraz tego, co ci grozi i jakie prawa ci przysługują. Możesz też skorzystać z pomocy przy sporządzeniu pisma procesowego, jeśli proces jeszcze się nie zaczął. Nowe przepisy zwolnią cię również z opłat w sądzie lub honorarium kancelarii.

To jest szalenie ważne – pomoc prawna bez kosztów przysługuje tylko przed pojawieniem się sprawy na wokandzie. Dowiedz się, czy jesteś w grupie docelowej, gdy masz sprawę o dużym ciężarze gatunkowym, by adwokat – Kraków, Poznań czy Wrocław – udzielił ci rzetelnej porady, zwłaszcza gdy cię na nią nie stać.

O czym pamiętać, gdy lato skończy aktywność naszego kampera?

Previous article

Czy w Polsce można wypocząć na dobrych kempingach – o czym warto pamiętać

Next article

You may also like

Comments

Comments are closed.

More in Rodzina