Okoliczności fizycznego rywalizowania nie są już identyczne z tym, co było kiedyś, a przy okazji zmienia się także podejście do sportu. Teraz jesteśmy pewni, że nie tylko zryw mięśni decyduje o sukcesie – coraz ważniejsze jest również właściwe nastawienie psychiki, którym interesuje się psychologia sportu. Czy naprawdę jej zastosowanie do wytrenowania zawodnika oznacza rewelacyjne rezultaty?
Czym się trudni psychologia sportu?
Psychologia sportu odpowiada za analizowanie oraz badanie mentalnych uwarunkowań, które występują w świecie sportu, ale nie daje to pełnego wyjaśnienia. Psychologia sportu to coś znacznie więcej: jej znawcy pracują nad tym, by wykorzystać swą wiedzę do przygotowania sportowca na różne zdarzenia podczas startów, by pomóc mu w osiągnięciu sukcesów. W świecie sportu praktykuje się jej zastosowanie nie tylko wtedy, gdy należy wyrzucić z głowy skutki porażki. Psycholog sportowy, który pracuje ze sportowcem musi być w stanie przygotować go na taką sytuację, przez co w przypadku przegranej zawodowiec nie powinien się załamywać.
Co można osiągnąć, słuchając psychologa sportowego?
Lekceważenie kondycji wewnętrznej u zawodnika może okazać się bardzo niebezpieczne. Defensywna psychika najpewniej pozbawi go możliwości zwyciężania. Zatem każdy poważnie myślący o sporcie zawodnik równie solidnie jak do ćwiczeń mięśni musi podejść do rozwoju jakości warstwy mentalnej. Dzięki temu zawodnik może uwierzyć w siebie i stara się uchwycić myśli, że zwycięstwo jest na wyciągnięcie ręki. Gdy zdarzy się słabszy czas lub większa kontuzja, to właśnie zaprawiona w boju mentalność będzie odpowiadać za jego powrót na najwyższy poziom. Za sprawą psychologii sportu w jego karierze ukształtuje się również odpowiednia hierarchia celów.
Czy wiara w siebie zastępuje trening?
Czasami może wydawać się, że wiara w swoje możliwości jest w stanie liczyć się bardziej niż regularne treningi. Psychologia sportu wcale tak nie utrzymuje. Psycholodzy sportowi mają przyjść z pomocą w podejściu do konkursów i przepracować możliwą porażkę, ale w żaden sposób nie ulepszą osiągów sportsmena, jeśli w kąt pójdą solidne przygotowania fizyczne. Najważniejsze jest wytworzenie harmonii między treningiem ciała a treningiem psychiki.
Comments