Automatyka to słowo, które u każdego zrodzi skojarzenia z łatwością obsługi, ułatwianiem koniecznych prac, a także z wyższym poziomem życia. Niech za przykład posłuży pojęcie automatyki budynkowej, które stało się popularne także w przekazach medialnych.
Automatyka budynkowa – komu i kiedy jest tak naprawdę potrzebna?
Trzeba skonkretyzować, jak funkcjonuje automatyka budynkowa – otóż w skład automatyki budynkowej wchodzi wszystko, co powoduje, że właściciel danego lokalu lub budynku może absolutnie zdać się na elektronikę. W dzisiejszych czasach trudno wyobrazić sobie życie bez niej, tym bardziej że stale postępuje rozwój techniki.
Automatyka budynkowa – gdzie jej szukać?
Automatyka budynkowa to między innymi układy wentylacji i ogrzewania bezobsługowo dobierające temperaturę według aktualnych zmiennych wartości w naturze, czy też windy zależne od bardziej rozwiniętych algorytmów, które zarządzają na przykład poruszaniem się paru dźwigów windowych jednocześnie. Aby programować i sterować skomplikowanymi układami nie potrzeba osobnych systemów komunikacji, wystarczy dostęp do sieci i sprawne oprogramowanie urządzeń stacjonarnych lub mobilnych. Z drugiej strony jest zdumiewające, że zwykły Android obsługujący dzwonki w smartfonie potrafi wprawiać w ruch również potężne mechanizmy.
Automatyka budynkowa – główne cele
Ewolucja technologiczna ma na celu ciągłe podnoszenie komfortu życia, który stanowi ważny cel dla większości z nas. Zauważalnie podwyższony poziom ochrony i duże oszczędności w wydatkowaniu energii – to kolejne korzyści, które towarzyszą rozwiązaniom z zakresu automatyki budynkowej. Do pobocznych celów, ale dla niektórych bardzo istotnych należą sprawy związane z ekologią, modą oraz podniesieniem prestiżu. Automatyka budynkowa jest nieuniknioną alternatywą dla tradycyjnego budownictwa, a jeśli weźmiemy pod uwagę, że informatyzacja wkracza we wszystkie dziedziny życia, dlaczego miałaby ominąć nasze domy? Samoobsługujące się budynki to nieuchronna i wypełniająca się w rzeczywistości wizja.
Comments